Analiza nr 07 pozwoli posortować nam dowolne parki liczb według różnych kryteriów !
- Na początek podajemy zakres losowań, które zostaną przyjęte do obliczeń
- Wybieramy ilość oczekiwanych wyników. Jeśli przykładowo podamy wartość 20, to program wyświetli nam 20 odpowiednio posortowanych par liczb, itd. Maksymalna wartość to 3160, ponieważ właśnie tyle parek liczb możemy utworzyć z 80 liczb!
- Wybieramy rodzaj sortowania liczb :
- "Ilość wystąpień" - wartość określająca, ile razy dana dwójka liczb wystąpiła w podanym zakresie losowań. Mając już tą wartość program odpowiednio sortuje parki liczb.
- "Max przerwa" - wartość ta określa, ile losowań najwięcej trzeba było czekać na daną dwójkę liczb, w podanym zakresie losowań. Mając już tą wartość, program odpowiednio sortuje parki liczb.
- "Bieżąca przerwa" - wartość określająca, ile losowań temu ostatnio wystąpiła dana dwójka liczb, w zadanym przedziale losowań. Mając już tą wartość, program odpowiednio sortuje parki liczb.
- "Max przerwa - bieżąca" - wartość obrazująca różnicę maksymalnej i bieżącej przerwy. Jeśli np. "max przerwa" = 50, zaś "bieżąca" = 35, to "max przerwa - bieżąca" = 50 - 35 = 15. Mając już tą wartość, program odpowiednio sortuje parki liczb.
- "Max seria wystąpień" - wartość określa, przez ile najwięcej losowań, kolejno występowała dana dwójka liczb - dzień po dniu. Mając już tą wartość, program odpowiednio sortuje liczby.
- Malejąco czy Rosnąco - Podam na przykładzie sortowania według "Ilości wystąpień". W takim przypadku wybierając "Malejąco", program posortuje parki liczb, od tych o największej ilości wystąpień, do tych o najmniejszej ilości wystąpień. Jeśli wybierzesz "Rosnąco", to parki liczb zostaną wyświetlone w odwrotnej kolejności !
- Teraz wybieramy na jakich liczbach ma zostać przeprowadzona analiza. Mamy do wyboru :
- Analizę na wszystkich liczbach - do obliczeń zostanie wzięte pod uwagę wszystkie 80 liczb
- Analizę na zestawie liczb własnych - do obliczeń zostaną wzięte jedynie liczby podane w "Zestawie liczb własnych". Aby wybrać liczby wchodzące w skład tego zestawu, należy kliknąć myszką na "Analizuj na zestawie liczb własnych". Więcej o "Zestawie liczb własnych", przeczytasz w części "Uwagi ogólne"
- Tylko liczby sąsiednie - do obliczeń zostaną wzięte pod uwagę jedynie parki, utworzone z liczb sąsiadujących ze sobą. Np. 15,16 ; 32,33 ; 70,71 ; itd.
- 1 liczba + 79 pozostałych - po kliknięciu myszką w "1 liczba" mamy do wyboru jedną liczbę, która to będzie musiała się pokazać w rezultatach. Tym samym, jeśli przykładowo wybierzemy w tym miejscu "34", to przy sortowaniu program weźmie pod uwagę jedynie takie parki jak : 1,34 ; 2,34 ; 3,34 ; ... ; 34,79 ; 34,80.
- Naciskamy na "Oblicz".
- W tym momencie zostaną wyświetlone kolejno w wierszach, odpowiednio posortowane parki liczb.
"Znajdź o zadanych kryteriach"
Wybierając tą opcję, ustalamy z góry, jakie wyniki obliczeń mają wykazywać znalezione parki liczb. I tak jeśli przykładowo podamy, że w zadanym przedziale losowań, parka liczb ma mieć : "Ilość wystąpień w przedziale "10-20", to tym samym program znajdzie nam parki liczb, które wystąpią nie mniej niż 10 i nie więcej niż 20 razy.
Przykład praktyczny
Chcemy znaleźć parki liczb, które w ostatnich 200 losowaniach, miały max przerwę nie większą niż 25 losowań, zaś ich bieżąca przerwa jest większa od 25 losowań ! W tym celu postępujemy następująco :
- Ustawiamy odpowiednio zakres losowań
- Zaznaczmy "ptaszek" przy opcjach "max przerwa" oraz "bieżąca przerwa"
- Podajemy wartości : "Maksymalna przerwa w przedziale : 0 - 25"
- Podajemy wartości : "Bieżąca przerwa w przedziale : 25 - 200"
- Naciskamy : "Oblicz"
UWAGA : Nadal mamy możliwość ustalenia ilości oczekiwanych wyników. Więc jeśli przykładowo jest 100 parek liczb spełniających zadana kryterium, a ustalimy "Ilość oczekiwanych wyników" na 30, to otrzymamy w wyniku tylko 30 z nich !! Aby uniknąć tego typu sytuacji należy w tym przypadku "Ilość oczekiwanych wyników" ustalić na 0 !! Gdy tak zrobimy program wyświetli wszystkie parki liczb spełniające zadane kryterium.
"Szukaj pomiędzy ..."
U góry okna widzimy ustawienia tej opcji. Opcja ta jest analogiczna do opcji "Szukaj pomiędzy..." w Analizie nr 02.
No więc jeśli ustawimy przykładowo : "Pomiędzy 1/2 - 2/2", to od tej pory, program będzie zaliczał trafienie, jeśli wystąpi 1 lub 2 liczby z danej parki liczb, itd.
Oto kilka przeprowadzonych analiz na zakresie losowań "1000-2000" :
- Najczęściej występujące "2/2" - 37,78 - 93 razy
- Najczęściej występujące "1/2 - 2/2" - 37,48 - 524 razy.
Sprawdźmy uzyskany wynik w Analizie nr 2 :
- Parka 37,48 - Ilość wystąpień 1/2 - 448 razy
- Parka 37,48 - Ilość wystąpień 2/2 - 76 razy
- Suma wynosi 524, więc jak widzimy wszystko się zgadza.
- Z jakiej parki obecnie, najdłużej nie wystąpiło nawet 1/2 ?
- Kryterium sortowania : "Bieżąca przerwa - malejąco"
- Zaznaczamy "Pomiędzy 1/2 - 2/2" i naciskamy "Oblicz"
- Uzyskany wynik, to parka 06,48, z której od 10 losowań nie wystąpiło nawet 1/2
"Ilość trafionych"
Jeśli podamy zakres losowań w taki sposób, że ostatnie losowanie, nie jest jednocześnie ostatnim losowaniem w bazie losowań, to w wyniku obliczeń, pojawi nam się dodatkowa kolumna, informująca o tym, ile liczb z danej parki liczb wystąpiło w kolejnym losowaniu, poza zakresem losowań.
Jednocześnie pod wynikami dostajemy podsumowanie - ile było w sumie takich 0/2 ; 1/2 ; 2/2 - ilościowo oraz procentowo ! Prosty przykład :
Ustawiamy zakres losowań na : "2000 - 2100" i szukamy 20 najczęściej występujących parek liczb. W wyniku obliczeń ukazuje nam się dodatkowa kolumna, informująca o tym, czy dana parka z tych 20 parek liczb, wystąpiła w losowaniu nr 2101 w ilości 0/2, 1/2, a może 2/2.
Pod wynikami widzimy w tabelce podsumowanie ilości trafionych liczb.
"Analiza 02"
Klikając na wybraną parkę, możemy następnie kliknąć na uaktywniony przycisk "Analiza 02", aby od razu zobaczyć więcej szczegółów odnośnie wybranej dwójki liczb.
Zapisz zestawy
Po każdym wyniku działania analizy, zostaje uaktywniony przycisk "Zapisz zestawy". Po jego użyciu, wszystkie znalezione parki liczb zostają zapisane do pliku, który następnie można użyć w Analizie nr 20 lub 25!